روش‌ها و نکات نگهداری زعفران برای حفظ طعم و عطر آن

نگهداری زعفران

زعفران یکی از پر استفاده ترین ادویه‌جات است که استفاده از عطر و طعم آن برای پخت و پز همواره مد نظر خانواده های ایرانی بوده است. زعفران طعم غذاها را لذت بخش و دلپذیر می‌کند. خرید زعفران با کیفیت بالا مهم است اما این کیفیت همیشگی و ماندگار نیست و خود شما هم باید نکات مربوط به نگهداری از زعفران را رعایت کنید تا این طعم و عطر را حفظ کنید.

در این مقاله قصد داریم به روش های نگهداری زعفران و نکات مربوط به آن بپردازیم.

از آنجا که اسانس زعفران قابل تبخیر است، خشک کردن و نگهداری زعفران را باید اصولی انجام دهیم. (شما می توانید مقاله مربوط به خشک کردن زعفران در در این لینک مطالعه کنید.)

یکی از شیوه های رایج نگهداری و مصرف زعفران برای استفاده ی حداکثری از طعم و عطر زعفران دم کردن سرگل زعفران است.

نحوه ی دم کردن زعفران:

ابتدا زعفران خشک شده را در هاون فلزی یا چوبی بریزید. پیشنهاد ما استفاده از هاون چوبی است زیرا در هاون آهنی مقدار زیادی از عطر زعفران ازبین می رود؛ در صورت استفاده از هاون آهنی کمی شکر یا حبه ی قند به زعفران اضافه کنید.

پس از آنکه زعفران به خوبی ساییده شد به اندازه ۱ قاشق سوپ خوری زعفران را به یک سوم لیوان آب جوش اضافه کنید و لیوان را روی حرارت غیر مستقیم مثل کتری یا چای ساز قرار دهید تا خوب دم بکشد و عطر طعم زعفران آزاد شود.

پس از دم کردن زعفران اکنون می توانید زعفران تان را فریز کنید و حداکثر تا ۲ هفته از آن استفاده کنید.

برای فریزر کردن زعفران بهتر است که آن را در بسته های کوچک یخی این کار را انجام دهید و هر بار که نیاز دارید، کمی از آن را بیرون بیاورید و از آن استفاده کنید.

اگر میزان زعفران اضافه بیاید نباید آن را مجدد فریز کرد چرا که برای تمام مواد غذایی این روش، قدغن است. اما می‌توانید با بسته بندی های کوچک تر جلوی این مشکل را بگیرید.

نکات مربوط به نگهداری زعفران:

  • زعفران در ظروف پلاستیکی نگهداری نکنید زیرا عطر و طعم خود را به مرور زمان از دست میدهد. برای نگهداری زعفران به ترتیب اولویت می توانید از ظروف فلزی یا شیشه‌ای استفاده کنید.
  • زعفران اگر در هوای آزاد قرار بگیرد عطر و طعم خود را از دست می دهد بنابراین از باز گذاشتن ظرف نگهداری زعفران خودداری کنید.
  • زعفران خود را در محیطی خشک، خنک، تاریک و دور از رطوبت قرار دهید تا ماندگاری آن را افزایش دهید.
  • اگر در مناطق مرطوب زندگی می کنید ممکن است زعفران شما مقداری نم داشته باشد. میتوانید زعفران را به مدت ۳۰ ثانیه داخل مایکروویو قرار دهید تا نم آن گرفته شود سپس شروع به آسیاب کردن آن کنید.
  • برای گرفتن رنگ بیشتر از زعفران می‌توانید به اندازه کافی زعفران آسیاب شده را در یک ظرف ریخته و چند تکه یخ روی آن قرار دهید و در دمای اتاق بگذارید. با آب‌شدن تدریجی یخ‌ها، رنگ زعفران در آب صفر درجه خارج شده و در آب حل می‌شود.

از آنجا که هدف ما در مجموعه گلپران ارائه محصولات مرغوب و با کیفیت به مشتریان محترم است، تمامی بسته‌بندی‎های زعفران به صورت فلزی می باشد تا زعفرانی باکیفیت به دست خریداران برسد.

میزان مجاز مصرف زعفران:

مقدار مصرف در یک روز نه در یک نوبت می‌تواند تا یک گرم باشد ولی مصرف یک گرم آن در یک نوبت ممکن است باعث حالت تهوع و استفراغ شود و مصرف بیشتر از 5 گرم آن در یک نوبت ممکن است باعث خون‌ریزی‌های مختلف به‌خصوص از رحم، سقط جنین و مرگ شود.

حتی زیاده روی در مصرف این ادویه می‌تواند باعث خون‌ریزی رحمی، اسهال خونی، بروز خون در ادرار، خون‌دماغ، خون‌ریزی کنار لب و چشم، زرد شدن پوست و زرد شدن غشای مخاطی شود.

به هر حال استفاده از زعفران به هر شکل و در هر فرآورده‌ای تا روزی یک دهم گرم (حدود 10 تا 15 عدد از رشته‌های زعفران) برای افراد بالغ بلامانع است و درصورتی که هر روز مصرف نشود، می‌تواند مصرف یک روز آن بیشتر از یک‌دهم گرم و کمتر از یک گرم باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *